Dagmar Kuchtová otvorila nové skúšobné laboratórium ELKO EP

Generálna riaditeľka Zväzu priemyslu Dagmar Kuchtová dňa 26.5.2016 slávnostne prestrihla pásku od nového skúšobného laboratória v spoločnosti ELKO EP. Investícia za šesť miliónov korún umožní testovať výrobky už pri samotnom vývoji a splniť najvyššie požiadavky kvality pre všetky trhy. Stihla už ale tiež poukázať na jedno nepríjemné prekvapenie..

Skúšobné laboratórium ELKO EP využívalo už skôr, ale priestory už kapacitne nezodpovedali potrebám vývoja. Navyše pred vybudovaním nových priestorov dokázali prístroje otestovať len približne tretinu z požadovaných medzinárodných noriem, zatiaľ čo dnes je v nich možné preveriť všetky.

"Nová skúšobňa nám umožní vyvíjať výrobky, ktoré sú nad hranicou kritických parametrov daných normou. Na tieto hodnoty väčšinou skúšajú komerčné skúšobne, my však potrebujeme viac, pretože "nominál" väčšinou nestačí. Zvlášť v krajinách, kde stabilita a kvalita siete nezodpovedá žiadnym normám - napríklad Rusko. Tam sa nám stávalo, že sa výrobok po nejakej dobe vrátil spálený, všetci deklarovali nominálne hodnoty, ale analyzátor siete nám potvrdil niečo iné, "hovorí Jiří Konečný, majiteľ spoločnosti ELKO EP, ktorá svoje spínače, relé a inteligentnú elektroinštaláciu exportuje do viac ako 70 krajín sveta.

"Počas testovacej prevádzky vyskúšali niekoľko výrobkov konkurencie a sme až prekvapení, koľko z nich deklaruje zhodu s normou, aj keď sa k základným parametrom ani nepribližuje," dodáva Jiří Konečný.

V internej skúšobni sa každý z produktov testuje EMC odolnosť nielen na ôsmich špeciálnych prístrojoch, ale aj v špeciálnej hlukotesnej skúšobnej miestnosti alebo v prostredí modelovej obývacej izby, v ktorej sa zároveň kontroluje vplyv rôznych typov stien (sadrokartón, tehla, pórobetón). Spustením laboratória vzniklo jedno nové pracovné miesto, ďalší traja zamestnanci prešli z radov vývojových a skúšobných technikov. Celkovo holešovská spoločnosť zamestnáva už takmer tri stovky ľudí v 13 krajinách sveta.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnila tiež riaditeľka Zväzu priemyslu Dagmar Kuchtová, ktorá ocenila predovšetkým nebývalý počet unikátnych produktov a úžitkových vzorov, ktoré ELKO EP v posledných rokoch uviedlo na trh a zároveň mimoriadnu obchodnú flexibilitu spoločnosti pri exporte do zahraničia.

Kontaktujte nás

Vaše osobní údaje odeslané tímto formulářem budou sloužit pouze k řešení Vašeho požadavku. Zásady se zpracováním osobních údajů zde: Ochrana osobních údajů.