Powered by Smartsupp

Ako sa mení trh s inteligentnými domácnosťami?

V Európe vzrástol obrat medziročne o 157 percent..

Boom chytrých domácností, inteligentných domov a Internetu vecí neustále naberá na obrátkach. Podľa výskumu za uplynulý rok, ktorý každoročne uverejňuje renomovaná švédska agentúra Berg Insight, je trh stále najsilnejší v severnej Amerike, kde vzrástol medziročne počet chytrých domácností o 62 percent. Európske krajiny majú meškanie za týmto vývojom dva až tri roky - zato sa tu v priebehu jediného roka trh zdvojnásobil.

V severnej Amerike využívalo ku koncu minulého roka chytré doplnky v domácnosti už 16,9 milióna užívateľov. Pričom 2,8 milióna má doma komplexný a multifunkčný systém s riadiacou jednotkou a ďalších 14,1 milióna Američanov využíva aspoň jeden zo šiestich modulov, ktorý agentúra Berg Insight do svojho výskumu zahŕňa. To znamená, že môže prostredníctvom smartfónu či vzdialenej webovej aplikácie ovládať klimatizáciu, bezpečnosť, osvetlenie, otváranie okien a dverí, audiovizuálnu techniku alebo zdravotnícke vybavenie pre asistovanú starostlivosť.

Prognóza potom odhaduje, že v nasledujúcich rokoch tempo medziročného rastu spomalí na približne 30 percent, čo by znamenalo, že ku koncu roka 2020 bude využívať inteligentné prvky 46,2 milióna severoamerických domácností. Obrat trhu dosiahol v roku 2015 v Severnej Amerike 6,2 miliárd amerických dolárov a oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 42 percent. Aj v tomto prípade agentúra Berg Insight očakáva mierny pokles rastu - na 31 percent ročne a 24,3 miliárd dolárov na konci roka 2020.

Európský obrat vzrástol za rok o 157 percent

Európsky trh krivku vývoja do značnej miery kopíruje, ale má oproti severnej Amerike meškanie dva až tri roky. Na konci roka bolo v krajinách Európskej únie celkovo 6,6 milióna chytrých domácností, čo je 100% nárast oproti roku 2014, kedy inteligentné doplnky malo doma len 3,3 milióna domácností. Z celkového čísla využívalo približne 0,8 milióna domácností komplexný riadiaci systém a 5,8 milióna niektorý z čiastkových modulov. V prípade Európy preto analytici očakávajú ešte masívnejšie tempo rastu trhu v najbližších rokoch - s priemerom okolo 54 percent ročne. Ak by sa tak skutočne stalo, bolo by na konci roka 2020 vybavených inteligentnou domácnosťou 44,9 milióna užívateľov. 

Mimoriadne zaujímavé sú potom čísla o tržbách, kedy medziročne v Európe obrat vzrástol o 157 percent. V roku 2015 prelomil hranicu 2,7 miliárd dolárov a očakáva sa pritom, žeby na konci roka mal dosiahnuť 14,7 miliárd. "Čísla zverejnené inštitútom Berg Insight v zásade kopírujú dopyt, ktorý každoročne zaznamenávame u nášho vlastného riešenia iNELS. Zatiaľ čo pred tromi rokmi sme inštalovali skôr jednotky domácností, dnes exportujeme systém do viac ako 70 krajín sveta a máme pobočky v 12 štátoch. A to sa ešte štatistika zameriavala skôr na európsky a severoamerický trh, zatiaľ čo my vnímame mimoriadny záujem aj z regiónu Blízkeho východu, Indie či Juhovýchodnej Ázia, "dopĺňa Jiří Konečný, majiteľ spoločnosti ELKO EP, jedného z lídrov európskeho trhu.

Viac informácií o správe z inštitútu Berg Insight nájdete na http://www.berginsight.com/News.aspx, o spoločnosti ELKO EP a riešení iNELS na: www.elkoep.sk a inels.sk

Kontaktujte nás

Vaše osobní údaje odeslané tímto formulářem budou sloužit pouze k řešení Vašeho požadavku. Zásady se zpracováním osobních údajů zde: Ochrana osobních údajů.